Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sojuz TM

3. 12. 2005

Popis lodi.

Kosmická loď Sojuz TM byla vyvinuta na bázi lodě Sojuz T a určena pro dopravu osádek na stanici Mir (později loď sloužila i pro dopravu návštěvnických posádek na ISS a jako záchranné plavidlo u ISS). Podobně jako Sojuz T, se loď skládá z orbitálního, přistávacího a přístrojového úseku, ale liší se především technickým a přístrojovým vybavením, které vylepšuje charakteristiky lodi.

Systém navádění a přibližování.

Byl použit nový systém navádění a přibližování lodi ke stanici KURS, který nevyžaduje vzájemnou orientaci lodi a stanice, což vzhledem k rozměrnosti a hmotnosti kompletní modulové stanice výrazně přispívá k úsporám KPL. Ve srovnání se starším systémem IGLA, pracuje systém KURS z větší vzdálenosti.

Další zdokonalené prvky.

Loď byla vybavena novým motorovým systémem s vyšší spolehlivostí, zdokonaleným záchranným systémem SAS, novými padáky zhotovenými z pevnějších a lehčích materiálů apod.

Loď Sojuz TM je konstruována pro max. tříčlennou posádku. Odlehčením celé lodě vzrostla hmotnost vynášeného užitečného zatížení o 200 kg více než u lodi staršího typu Sojuz T. Zvýšila se i hmotnost nákladu přepravovaného zpět na Zemi.