Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cape Carneval

7. 1. 2006

Cape Carneval

Největší americká kosmická základna se rozkládá na východním pobřeží Floridy poblíž městečka Titusville. I když oficiální název celého kosmodromu je Eastern Test Range (Východní zkušební střelnice), je běžněji znám pod názvem Cape Canaveral. (v letech 1963-1972 se nazýval Cape Kennedy). Provoz střelnice byl zahájen vypuštěním upravené ukořistěné německé rakety A-4 (V-2) 24.07.1950.

Základna má dvě části. Jižní polovina kosmodromu, Cape Canaveral Air Force Station, patří vojenskému letectvu. Kromě zařízení pro zkušební starty vojenských raket středního i dalekého doletu, jsou zde rampy pro nosné rakety Atlas a Atlas Agena (rampa č.13), Delta (17A a 17B), Atlas Centaur (36A a 36B) a Titan (40 a 41). Dříve odtud startovaly kosmické lodi Mercury, Gemini a také rakety Saturn  a IB.VAB v dobách ApollaSeverněji se nachází Kennedy Space Center (KSC), patřící Národnímu úřadu pro letectví a kosmický prostor (NASA). Této části dominuje montážní budova Vertical Assembly Building (VAB), ve které se montovaly rakety Saturn V pro lety lodí Apollo k Měsíci. Po rekonstrukci se ve VAB připravují ke startu kosmické raketoplány STS. Zhruba 5 km od VAB leží dvě rampy - 39A a 39B - původně užívané pro Saturny V a Saturny IB, nyní také pro raketoplány. Severozápadně od VAB byla vybudována 5.2 km dlouhá přistávací dráha pro raketoplán.

Střelecký sektor míří jihovýchodním až severovýchodním směrem do Atlantiku a sahá prakticky až k pobřeží Afriky. Radarové a telemetrické stanice jsou umístěny na ostrovech v Atlantském oceánu. Sledovací síť doplňují lodě a letadla.