Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návrat kabiny do zemské atmosféry

3. 12. 2005

Popis lodi Apollo

Loď Apollo se skládala ze tří částí: velitelské sekce (CM - Command Module), pomocné sekce (SM - Service Module) a měsíční sekce (LM - Lunar Module).

Velitelská sekce měla kuželovitý tvar o základně 3.91 m, výšce 3.66 m a hmotnosti 5570 kg. Kosmonauti se v ní nacházeli po většinu doby letu. Zajišťovala i návrat na Zemi (při návratu od Měsíce se brzdění v atmosféře provádělo na dvě etapy - pro snížení maximálního přetížení a tepelného namáhání).

Pomocná zařízení, především většina trysek systému stabilizace a orientace RCS a manévrovací motor SPS byly umístěny na SM. Měl tvar válce o průměru 3.61 m a délce 6.71 m. Hmotnost prázné sekce byla 3850 kg. Mohla nést maximálně 19440 kg pohonných hmot. Motor o tahu 91.2 kN musel mít mimořádně vysokou spolehlivost, protože zajišťoval většinu kritických manévrů (navedení na dráhu kolem Měsíce, zpět k Zemi a větší korekce).

Měsíční sekce LM sloužila k dopravě dvou kosmonautů z oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch a zpět (rozměry 4.29 m a 5.41 m, hmotnost s pohonnými hmotami 15100 kg). Skládala se z přistávací části se čtyřmi přistávacími opěrami (hmotnost 8800 kg) a z části startovní s kabinou kosmonautů (asi 5900 kg). Tah motorů obou částí bylo možno regulovat, maximání hodnoty až 46.8 kN a 15.6 kN. LM byl při startu umístěn pod vlastní lodí a kosmonauti museli po navedení na dráhu k Měsíci provést "přestavbu" lodi, tj. pomocí aktivního spojovacího uzlu (s průlezem) připojit špici CM na pasivní uzel LM a vytáhnout ho z "lůžka" v posledním stupni rakety. Celková hmotnost kompletní lodi Apollo byla 44 tuny, u vědeckých expedic Apollo 15 až 17dokonce 47 tun. Kosmické lodi byly vypouštěny z Cape Canaveral, na dráhu kolem Země raketou Saturn IB (s výjimkou Apolla 9), k Měsíci raketou Saturn V.